MF Dnes, Jitka Vlková

Státní pojišťovnaEGAP měla loni rekordní ztrátu. Podepsaly se na ní staré úvěry na Slovensku a ve Vietnamu.

PRAHA Dědictví minulosti dostihuje státní exportnípojišťovnu stále tíživěji. Dlužníci přestali bankám splácet a ty teď žádají pojišťovnu o výplatu plnění.Exportnígarančníapojišťovacíspolečnost (EGAP) loni vykázala rekordní ztrátu 5,9 miliardy korun. Nejvíc peněz půjde České exportní bance, která v roce 2010 půjčila na slovenskou ocelárnu ve Strážském na Slovensku, která leží mezi Košicemi a ukrajinským Užhorodem.Plnění za pojištěné a nesplácené úvěry se nevyplácí v plné výši najednou. „Vyplácí se podle původně nastavených splátek, třeba i sedm let, a vedle toho se stále vymáhá, případně prodává majetek,“ vysvětluje Jan Procházka, šéf EGAP.

Pojišťovna kvůli tomu musela poprvé sáhnout na dotace, které v pojistném fondu nashromáždila za 23 let své existence. Příští rok bude žádat o navýšení kapitálu od státu – návrh rozpočtu počítá s miliardou. „Dotaci může ještě výrazně změnit celá legislativa spojená s evropskou regulací Solvency II,“ upozorňuje Procházka. Regulace ještě neprošla Sněmovnou.

Na jakých projektech pojišťovna nejvíc krvácela?

1 Slovenská ocelárna Pojistnouudálostí roku je košická ocelárna SSM (Slovakia Steel Mills). Pojišťovna si dala do rezervy 3,8 miliardy korun, z toho 300 milionů už loni odešlo České exportní bance. Celkově tam banka půjčila 4,6 miliardy korun. EGAP však počítá s tím, že zbylá část půjčky se bance vrátí po prodeji pohledávky.

Tu ČEB nabízí k prodeji, ale už třikrát uzavřela soutěž bez vítěze. Nejvíc, 52 milionů eur, nabízela firma Arca Capital finančníka Pavola Krúpy, která peníze dokonce složila na účet ČEB. Důvodem odmítnutí byla podle banky příliš nízká cena. V zákulisí se mluví o propojení firmy Arca s dlužníkem – za ním stojí slovenští BraňoPrieložný a Mario Hoffmann z okruhu skupiny J&T. ČEB nechce dopustit, aby si dlužníci za pomoci nastrčených firem odkupovali své pohledávky za zlomek ceny. 2 Cementárna ve Vietnamu Pojistnouudálostí číslo dvě je cementárna ve Vietnamu Phu-Song. Stavěla ji firma Inecon a financovala PPF Banka Petra Kellnera. EGAP přijde zhruba o jednu miliardu korun.

Zkrachovalý projekt vyšetřuje i policie, Kellnerova banka do něj nalila zhruba 750 milionů korun. Když požádala EGAP o výplatu pojistnéhoplnění, narazila. Do dneška se s EGAP přetahuje, o kolik bude plnění kráceno, mluví se o desítkách procent. Důvodem krácení by mohla být špatná kontrola banky, kam peníze tečou. Projekt se začal realizovat v roce 2010, jenže se ukázalo, že očekávaná poptávka po cementu byla chiméra.

3 Montáž vozů na Ukrajině Další škoda vznikla loni pojišťovně na Ukrajině. Automobilka Škoda Auto tam vyváží pro svého partnera Eurocar sady dílů na montáž vozů do závodu Solomonovo. „Jde o pojistnouudálost, která vznikla z důvodu válečného konfliktu na Ukrajině,“ vysvětluje mluvčí EGAP Hana Hikelová. Do rezerv si pojišťovna dala zhruba 700 milionů korun.EGAP už loni na konci února oznámila, že nebude až do vyřešení situace na Ukrajině pojišťovat nové projekty. Včera ukrajinská ministryně financí řekla, že země se zřejmě v červenci dostane do platební neschopnosti. To může ovlivnit ochotu a schopnost tamních dlužníků splácet. „Nyní máme na Ukrajině 22 běžících pojistnýchsmluv s aktuální angažovaností 3,4 miliardy korun,“ vypočítává Hikelová.

Rekordní výplaty pojištění Loni na pojistnémplnění za již dříve odepsané projekty odešlo rekordních 3,5 miliardy korun a příští rok se očekává ještě vyšší částka – přes čtyři miliardy.Na Ukrajině a v Rusku vyplácela EGAP několik zkrachovalých sklářských projektů. Peníze odešly také za nepovedený úvěr na kaolinku v DongHoi ve střední části Vietnamu. V Kazachstánu zase pojišťovna splácí úvěr na cementárnu z roku 2007. Vyplácí se také za potravinářský projekt firmy Simplex na Kubě nebo za projekt peletkárny v Srbsku. EGAP se loni podařilo na dlužnících vymoci 226 milionů korun. Prodala například dvě letadla z nepovedeného exportního případu v Arménii. ČSA tehdy potřebovaly peníze a v roce 2011 prodaly arménským Armavia tamního oligarchy Michaila Bagdasarova tři Boeingy 737. Nákup financovala PPF Banka, EGAP celou transakci pojistila, aerolinky zkrachovaly. Třetí letadlo stále parkuje v polských Katovicích.

Šance na vrácení peněz žije i v Kosovu – dlužník přestal splácet úvěr na výrobní linky na minerální vody řádově za desítky milionů, za kterou ručil stát. Česko vyhrálo u rozhodčího soudu. „Jsme tak první, kdo uplatňují v Kosovu rozhodčí nález podle Newyorské úmluvy o uznatelnosti takových nálezů,“ říká Hikelová.