Novela počítá se snížením počtu bodů pro řidiče s méně než dva roky starým řidičákem na polovinu, se změnou systému informování řidičů o stavu jejich řidičského konta nebo rozdělením přestupků do tří sazeb po dvou, čtyřech a šesti bodech.

„Těch šest bodů by bylo pro nejzávažnější přestupky, je to např. řízení bez řidičského oprávnění nebo pod vlivem alkoholu, čtyři body by byly např. za nedání přednosti v jízdě, potom dva body za držení telefonu při jízdě či překročení rychlosti o 10 km a více," vysvětlil Tomáš Neřold, mluvčí ministerstva dopravy.Zpřísnit se mají také pokuty za přestupky, kvůli kterým řidič způsobí nehodu.

„Pokud způsobím dopravní nehodu pod vlivem alkoholu nebo rychlou jízdou, tak mi hrozí dvojnásobek sazby v blokovém řízení, což je až 100 tisíc korun. V blokové pokutě také dvojnásobek a přičítají se k tomu dva trestné body, což v současné době není,“ pochválil Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu.Naopak nesouhlasí se změnami týkající se řidičů kamionů. Dosud hrozilo řidiči, který si po čtyřech a půl hodinách řízení nedá povinnou přestávku, kromě pokuty a zákazu řízení i čtyři body.

POKRAČOVÁNÍ