O kabinetu nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa se říká, že se skládá z miliardářů a generálů. Nevím, co na to říkají dělníci z Detroitu, kteří prý dávali hlasy Trumpovi, ale pouze na základě zpráv z posledních dnů bych tipoval, že se jim to líbit nebude. Komentátor Brett Arends na populárním webovém portálu MarketWatch napsal, že pro superbohaté Američany, kteří nechtějí platit vysoké daně, existuje řešení: Trump.

Ti, kdo se dostanou do vlády, získávají podle platného zákona – Internal Revenue Code, sekce 1043 – výhodu, že nebudou muset zaplatit 20procentní daň z kapitálových výnosů. Tato část zákona byla vymyšlena za vlády prezidenta George Bushe staršího (1989–1993), aby bylo snadnější přilákat bohaté lidi ze soukromé sféry na práci pro vládu a vyhnout se střetu zájmů. Co to znamená konkrétně? Daňový ráj

Na daních podle Arendse, který prezidentovi říká jen Trumputin, nejvíce ušetří Trump, až se vzdá svého majetku – zhruba 740 milionů dolarů. Díky tomuto zákonu prý ušetří pár desítek milionů dolarů například čerstvě jmenovaný ministr zahraničí Rex Tillerson, který je mimochodem šéfem ropného gigantu ExxonMobil. Tillerson vlastní 611 tisíc akcií firmy a další dva miliony může získat ve formě bonusů a dalších odměn. Tillerson není sám. Například čerstvě jmenovaný ministr zahraničí Rex Tillerson, šéf ropného gigantu ExxonMobil, prý ušetří pár desítek milionů dolarů. A není sám.

Trumpův kabinet posílila například republikánská vzdělávací aktivistka Betsy DeVosová (za svobodna Princeová). Vdala se do rodiny zakladatele známé společnosti Amway Richarda DeVose, jehož majetek je odhadován minimálně na pět miliard dolarů. Její bratr (bývalý důstojník námořní pěchoty) v roce 1997 založil soukromou bezpečnostní agenturu Blackwater (nyní podniká pod jménem Academi), která nechvalně proslula svými aktivitami ve válce v Iráku.

POKRAČOVÁNÍ