Za povinné ručení vydáváme tisíce korun ročně a někdy docela zbytečně. Je vhodné najít na trhu ten nejlepší možný produkt a dbát na jeho komplexnost.

Odpovědnostní pojištění provozu vozidla, které stanovuje zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, berou lidé často na lehkou váhu právě pro jeho lidové označování pojmem povinné ručení. Každá povinnost se totiž přece dá nějak obejít nebo ošulit. A když ne, tak by nás to mělo stát co nejméně. Dost řidičů proto k povinnému ručení přistupuje tak, že se snaží najít co možná nejlacinější pojistný produkt bez ohledu na jeho podmínky. To ale může být zrádné. Pojišťovna v případě vzniku pojistné události vždy hradí plnění do výše limitu pojistného plnění a stále častěji se setkáváme s tím, že zákonem stanovené minimální pojistné limity nemusí stačit k úhradě všech nákladů spojených se škodou, upozorňuje Milan Káňa, mluvčí Kooperativa pojišťovny s tím, že rozdíl v pojistném mezi nejnižšími a nejvyššími limity je minimální a cenově za rok neodpovídá ani pořizovací ceně jedné nádrže paliva.

Je samozřejmě složité zorientovat se v často se měnící nabídce pojistných produktů pojišťoven. Základní představu si můžeme udělat díky speciálním kalkulačkám a simulátorům, třeba na našem sesterském webu Měšec.cz, ale ani ty nemusí dát přesné údaje, protože ve výpočtu pojistné částky hraje roli celá řada faktorů a některé kalkulátory s nimi nepočítají. Můžeme si díky nim udělat jen základní představu. V každém případě bychom ale k výběru pojistky měli přistupovat zodpovědně a nejen se snažit splnit zákonnou povinnost. Důležité je to, jaké pojišťovna nabízí limity plnění, jaké benefity, rozsah asistenčních služeb, možnost dokoupení různých připojištění, jaké jsou zkušenosti s likvidací škod a podobně. Pokud se ke konci, nebo naopak na začátku roku chystáte udělat revizi svých pojistných smluv a případně uzavřít nové a výhodnější, dbejte následujících rad, které poskytli přímo lidé z pojišťovnictví.

POKRAČOVÁNÍ