V dalších letech nebude prostor pro snížení odvodu na sociální pojištění. Důvodem je stárnutí populace, a tím pádem vyšší nároky na výplatu důchodů, uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Ekonomové oslovení uvedli v reakci na daňové návrhy ČSSD, že zvýšení progresivního zdanění navrhované sociálními demokraty Česko nepotřebuje a že větším problémem je vysoké daňové zatížení práce, tedy vysoké odvody na sociálním pojištění, nebo složitost daňového systému.

"Myslím, že když se podíváme na to, jak stárne populace, potřebujeme zvýšit valorizaci penzí. Domnívám se, že není možné, abychom podkopali systém sociálního zabezpečení tím, že by se snižovaly odvody firem na sociálním pojištění," uvedl premiér. Důchodový účet je podle něj již dnes v deficitu. "A i když máme vysokou míru zaměstnanosti, tak v příštích letech nebude prostor, aby se snižovaly sociální odvody," dodal.

Zdanění práce, tedy daň z příjmu včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění, podle analytika ČSOB Petra Dufka patří k nejvyšším v Evropě.

POKRAČOVÁNÍ