Podle Pavla Kluckého z ministerstva zahraničních věcí se v první polovině příštího roku chystá návštěva íránského ministra zahraničí v České republice. Podle něho je ve fázi jednání i otevření přímé letecké linky Praha-Teherán. V první polovině příštího roku by měla v Teheránu také otevřít svou kancelář agentura CzechTrade.

„Tipuji, že by to mohlo být v únoru,“ řekl k uvolnění sankcí vůči Íránu Procházka na konferenci, kterou spolupořádala EGAP s agenturou CzechTrade a ministerstvem zahraničí (MZV). Zrušení sankcí vůči Íránu se očekává v souvislosti s letošní dohodou světových mocností s Teheránem o jeho jaderném programu. Od té doby se v Íránu střídají zahraniční delegace. Česká podnikatelská mise zavítala do Teheránu začátkem září v čele s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD).

Nejlepší renomé

První misi podnikatelů uspořádala do Íránu již loni v září Hospodářská komora ČR ve spolupráci s MZV a ministerstvem průmyslu a obchodu. Nepříliš prezentovaná pak byla letošní dubnová návštěva íránského ministra financí a hospodářství Alího Tadžebníjá, který jednal v Praze s prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým. Při té příležitosti Tadžebníjá zdůraznil, že ze zemí bývalého východního bloku má ČR v Íránu vůbec nejlepší renomé.

Možnosti spolupráce Česka s Íránem jsou podle předsedy zahraniční sekce Hospodářské komory Ilji Mazánka nepřeberné. Potenciál vidí Mazánek mimojiné v modernizaci zdravotnictví, ve farmaceutické oblasti, kde už v Íránu řada českých firem působí, v dopravní infrastruktura, v železniční a letištní dopravě, automobilovém průmyslu či energetice, například solárních elektrárnách.

POKRAČOVÁNÍ